Jak na suchou pokožku hlavy?

Krásné vlasy jsou indikátorem našeho zdraví. Jenže, někdy nám nedělá problém jejich síla, nebo růst, ale svědivá pokožka hlavy, která se může loupat a pouštět nám do nich ne příliš estetické lupy. Co se dá s tímto problémem dělat si nastíníme v tomto článku.

Už od malička nám rodiče říkali, že se nemáme drbat. Kromě toho, že to není hezké můžeme na okolí působit jako nepořádníci, kteří nemají dodržování běžné denní hygieny zrovna v malíčku. (Co je horší? Nechávat za sebou všude lupy, nebo vypadat jako někdo, koho trápí blechy, svrab či vši?)

Důvody ale bývají někdy mnohem prostší. Bohatě stačí, abyste se trochu zapotili, nebo použili špatný šampón a suchá a svědivá pokožka hlavy je rázem na světě. 

Proto si povíme, co na svědivou pokožku hlavy funguje. Včetně toho, co za ní může být.

svědivá pokožka hlavy

Co způsobuje suchou pokožku hlavy

Není suchá pokožka hlavy, jako suchá pokožka hlavy. První věc, která nás v souvislosti s ní obvykle napadne jsou lupy. Někdy ale za vaše potíže může dokonce i nemoc. Jak to ale bezpečně poznat, když doprovodné projevy (svědění a šupinatění) jsou si v mnoha případech dost podobné?

Vodítkem, které by vám mohlo pomoci odhalit pravého původce problémů je to, zda trpíte na suchou kůži i na jiných částech těla. Pokud ano, je docela pravděpodobné, že stejné podmínky budou panovat i na vaší hlavě. 

Pokud vás naopak svědí vnitřní záhyb uší, dělají se vám mastné šupinky na nose, pod očima nebo na jiných členitých místech na kůži, s největší pravděpodobností trpíte seboroickou dermatitidou. (Ta může být vrozená, ale i získaná nevhodným životním stylem.) Kromě žlutých (mastných) šupinek jsou pro ni typická oddělená ložiska a to, že se její projevy mohou lišit v závislosti na panujícím ročním období a na stabilitě vašich hormonů. (Což platí hlavně u žen.) Také ale může jít o projevy lupénky.

Suchou kůži na hlavě může také způsobit:

  • Suchý vzduch
  • Alergická reakce/nesnášenlivost na nějaký kosmetický přípravek
  • Stárnutí

Účinná prevence

Suchá pokožka hlavy a svědivost sice nijak zásadně neovlivňuje naše zdraví, ale můžeme být kvůli ní poněkud roztěkaní a nesoustředění. Pro někoho jde navíc o vážný společenský problém. (Jak už bylo řečeno, nevypadá to zdravě, ani dobře.) 

První možné řešení, které se nám nabízí je nákup šamponu na suchou pokožku hlavy. Ještě než se však dostanete do nejbližší drogerie a začnete utrácet své těžce vydělané peníze, neuděláte nic špatného, když se objednáte ke svému kožnímu lékaři. Ten se na vás podívá a prakticky ihned vyloučí, že jde o problém, který je způsobený nějakou dosud neodhalenou kožní nemocí. (V takovém případě by vám doporučil vhodné kosmetické přípravky, které vám pomohou obtíže buď zmírnit, nebo zcela odstranit.)

V případě, že se u vás žádná z výše uvedených příčin neprokáže, zkuste:

  • Používat šetrnější šampony (například ty, které mají přírodní složení)
  • Olejové zábaly na pokožku hlavy
  • Si neumývat vlasy až tak často
  • Pít více tekutin 
  • Fénování (aby voda nepůsobila na pokožku hlavy příliš dlouho)
  • Se co nejméně potit v oblasti hlavy (v létě i v zimě nenoste pořád čepici atd.)

Pokud se přistihnete, že vás po umytí vlasů novým šamponem svědí hlava, je to indikátor toho, že byste ho měli co nejdříve vyměnit.

šampon na suchou pokožku hlavy

Jak se jí zbavit

No jo, co když ale musíte čekat na termín návštěvy svého lékaře a z nějakého důvodu nemůžete změnit ani šampon? Znamená to, že musíte problém se suchou pokožkou na hlavě nějak přetrpět? Ano, i ne. To záleží na tom, zda jste ochotni vyzkoušet některou z babských rad, které by vám měly okamžitě ulevit.

Jako rychlá pomoc funguje:

  • Masáž hlavy rozpuštěným kokosovým olejem
  • Masáž hlavy olejem (kokosový, olivový…) s pár kapkami oleje z tea tree (má antiseptické účinky, takže se hodí ve chvíli, kdy máte na pokožce záněty)
  • Oplach z vody a jablečného octa (jeden díl octa na dva díly vody)
  • Směs olivového oleje a jedlé sody (ve stejném poměru), kterou si vmasírujete do pokožky hlavy a necháte ji cca 5 minut působit
  • Směs jedné lžíce bílého jogurtu a jednoho vejce

V případě, že zkoušíte kokosový olej, nebo tea tree úplně poprvé, určitě je vhodné nejprve vyzkoušet, zda vám nezpůsobí alergickou reakci. (Trochu od každého si naneste na vnitřní stranu zápěstí a počkejte.)

Také myslete na to, že pokud se budete příliš často škrábat, popřípadě si nešetrně provádíte masáž vlasové pokožky, můžete se setkat s výraznějším vypadáváním vlasů.

Podrážděná pokožka hlavy

K podráždění pokožky hlavy většinou dojde naším nevhodným zacházením s ní. Může jít například o příliš stažený a silně nalakovaný účes. (Pokud jste ho někdy měli, tak víte, že vás po něm bolí kůže na hlavě. Také může docházet k silnějšímu pocení.) Může jít ale i o alergickou reakci na barvu na vlasy, či nevhodný kosmetický přípravek

Zjednodušeně řečeno, podráždění může být jen krátkodobým projevem nějakého našeho přešlapu. Pokud se ho nadále nedopouštíme, problém často odezní.

Svědivá pokožka hlavy

Svědivá pokožka hlavy oproti tomu poukazuje na nějaký možný kožní problém. Od lupénky až po seboroickou dermatitidu. V takovém případě je vhodné navštívit kožního lékaře, který si ho prohlédne a navrhne vám další možný postup. A to i pro případ, že by se vám tento neduh přesunul na další části těla. (Například do obličeje, na ruce a na jiná viditelná místa.)

Závěr

Suchá a svědivá pokožka hlavy potrápí alespoň jednou v životě prakticky všechny z nás. I když za tím obvykle nebývá nic vážného, ve sporných případech je určitě dobré jít pro radu za odborníkem v oboru. 

V případě, že se u vás neprokáže žádný ekzém, dermatitida nebo autoimunitní choroba, klíč k odstranění potíží leží v lepší pečující rutině.