Jak se zbavit akné? 5 zaručených tipů

Ideálem krásy je hladká a bezproblémová pleť bez akné a vrásek. Dosáhnout jí však může být běh na dlouhou trať s velmi nejistým výsledkem. I přesto se ale nehodí házet flintu do žita. Místo toho se pojďte dozvědět, jak akné vzniká a jak se mu dá předejít.

Akné máme spojené především s obdobím dospívání, kdy se v našich tělech odehrává hormonální bouře. Ženy se však mohou s problematickou pletí se sklonem k akné potýkat i během svého menstruačního cyklu, během kterého se tělo připravuje na potenciální otěhotnění. 

Zdálo by se, že tyto “mladické” potíže odezní spolu s věkem. Pravda je ale taková, že některé ženy trápí hormonální akné i po čtyřicítce. Takže mohou mít celkem oprávněně pocit, že se akné na obličeji už nikdy v životě nezbaví.

Možná ale jenom stačí, když mu začneme trochu více rozumět.

akné

Jak vzniká akné

Akné je stav, během kterého dojde k ucpání jednoho, nebo několika pórů na kůži. (Vzhledem k tomu, že je máme všude po těle se můžeme setkat i s akné na bradě, nebo s akné na zádech.) Jelikož každý z nich produkuje kožní maz a odstraňuje z těla další odpadní látky (pot, toxiny), zablokovaný vstup způsobí jejich hromadění pod kůží. To vede k tomu, že se vám na daném místě udělá kopeček, který se zanítí. (Je červený a má ve svém středu bělavou čepičku.)

Co se týče četnosti, můžeme mít jen jeden pupínek, nebo rovnou celou armádu. V takovém případě může akné způsobovat rozsáhlejší záněty, bolest a velké potíže se sebevědomím. Nesmíme zapomínat ani na to, že akné může (stejně, jako třeba neštovice) způsobit trvalé zjizvení.

Mezi nejohroženější skupiny v současné době patří:

  • Těhotné ženy
  • Děti v pubertě
  • Ženy, které trpí kolísáním hormonů
  • Lidé s mastnou pletí
  • Lidé, kteří mají potíže s akné v rodině
  • Lidé, kteří se nestravují zdravě (některé potraviny mohou mít na vznik akné přímý vliv)

Účinná prevence

Léčba akné může v prvních stádiích vyžadovat návštěvu kožního lékaře. (Případně ženského lékaře, který se lépe orientuje v hormonálních cyklech.) Je ale docela možné, že vám předepíše kortikoidy (ve formě léků, nebo masti), které nechcete. (Ačkoliv dokáží opticky zamaskovat problém, prakticky nijak neřeší jeho primární příčinu. Jejich dlouhodobé užívání navíc může zanechat na těle negativní následky.) Proto byste se měli podrobně zaměřit na svou pečující rutinu

Abyste ji mohli správně posoudit, zkuste zjistit, zda:

  • Používáte vhodné kosmetické přípravky
  • Si dostatečně čistíte pleť (ideálně by k němu mělo docházet dvakrát denně, a to i ve chvílích, kdy nemáte na obličeji žádná dekorativní líčidla)
  • Správně jíte (někomu zhoršují akné mastné pokrmy, jiným zase mléčné výrobky)
  • Si pravidelně děláte peeling (odstraňuje nečistoty i odumřelé kožní buňky, které by mohly ucpat póry)
  • Používáte nekomedogenní přípravky (ucpávat póry může třeba báze pod make-up obsahující silikon, nevhodný pudr, korektor či make-up)
  • Si často nesaháte na tvář
  • Nejste dlouhodobě ve stresu
  • Nechodíte příliš často na slunce

Určitě neuděláte nic špatného ani v případě, že budete nosit po ruce matující papírky, kterými si odsajete přebytečný maz z tváře během dne. Velmi důležitá je pro vás i důkladná hygiena po sportu. Proto mějte ve sportovní tašce čistící gel na obličej, nebo odličovací ubrousky a krém.

Co se týče mačkání pupínků, zkuste se mu vyhnout. Kromě toho, že můžete vodičkou infikovat jiné póry v blízkém okolí tak přispíváte k tvorbě jizev a k tomu, že se vám celá oblast ještě více zanítí. (V důsledku toho, že si do pupínků zanesete další infekci.)

akné stres

5 tipů, jak se zbavit akné přírodně

Vsaďte na zinek

Pokud vás trápí dlouhodobé kožní obtíže, může za nimi stát nedostatek zinku. Proto do svého jídelníčku zařaďte kvalitní maso, luštěniny, ořechy a více celozrnných potravin
V případě, že se stav vaší kůže ani přesto nelepší, běžte do lékárny a řekněte si o zinkovou mast. Tu následně aplikujte na problematická místa podle instrukcí. (Trochu méně známým řešením je také ošetřování pleti kosmetickými přípravky, které obsahují síru. Tu najdete v lázeňských mýdlech, nebo přímo v krémech.)

Skamaraďte se s tea tree

Tea tree je nepostradatelným parťákem všech lidí, kteří se chtějí rychle zbavit akné, ale nechtějí u toho používat žádnou zbytečnou chemii.

Jakmile vidíte, že se vám na tváři (nebo jinde na těle) klube pupínek, kápněte ho na prst, nebo na vatový tamponek a potřete jím postižené místo. Když to budete dělat opakovaně, pupínek se vysuší a rychleji se zahojí. (Je to způsobeno tím, že má silné antibakteriální účinky.)

tea tree oil na akné

Zkuste doplnit Omega 3

Omega 3 jsou nenasycené mastné kyseliny, které tělu dodáváme ze stravy. Jejich zdrojem jsou především ryby, ale můžeme se s nimi setkat například i ve fortifikovaných druzích margarínů a dalších potravinářských výrobků. 

Pokud víte, že nejste schopni dodržet jejich doporučený denní/týdenní příjem, kupte si rybí olej, nebo je doplňujte z doplňků stravy. Když se budete tohoto zvyku dlouhodobě držet, snížíte četnost zánětů a upraví se vám i tvorba kožního mazu.

Uberte mléčné výrobky

Pokud váš problém stále přetrvává, pak určitě neuděláte nic zlého, když zkusíte alespoň na čas vyškrtnout mléčné výrobky. Ačkoliv výsledky studií nejsou v tomto ohledu zatím zcela jednoznačné, může jít o doporučení, které vám může pomoci.

Vyhněte se stresu

Stres dělá s naším tělem divy. Když může mít vliv na kolísání váhy a na ženský reprodukční systém, proč by nemohl ovlivnit i vznik vašeho akné? Ačkoliv se stresu nejde vyhnout úplně, snažte se vybít svoji frustraci, zlepšit mezilidské vztahy, víc odpočívat a osvojit si některou z relaxačních technik.

Závěr

I když je akné nepříjemný problém, který může zásadně narušit vaše zdravé sebevědomí, s trochou cílené snahy ho můžete konečně dostat pod (alespoň relativní) kontrolu. Jde jen o to se předčasně nevzdávat.