Červené tečky na kůži: Víte, co znamenají?

Kůže je největším orgánem těla. Za normálních okolností se na ní sem tam udělá pupínek, nebo suché místo. Co když se na ní ale začnou objevovat záhadné červené tečky? Je to normální, nebo je potřeba se obávat? Odpověď na tuto otázku vám dáme níže.

Všichni chceme mít krásnou, zdravou a zářivou pokožku bez vrásek. Často se nám to ale z mnoha důvodů nedaří. Někdo se narodí s predispozicemi, které ho předurčují k lupénce, nebo k nějaké formě ekzému. Úplně zastavit nemůžeme ani proces stárnutí, během kterého v pokožce ubývá kyselina hyaluronová a kolagen.

Některým lidem se ale mohou v průběhu života na kůži objevovat červené tečky. Někdy jde o solitéry, kterých je jen pár. Jindy jich mohou být tisíce. Jelikož důvodů, proč vznikají, existuje víc, povíme vám, které všechny varianty mohou být ve hře a jaký je nejlepší postup jejich řešení.

co znamenají malé červené tečky na kůži

Malé červené tečky na kůži

Drobné červené tečky na kůži jsou přesně tím, čím jsou. Malými červenými tečkami na kůži. Stejně ale jako není ekzém jako ekzém (je například rozdíl mezi kontaktním ekzémem a dyshidrotickým ekzémem), existuje i mnoho typů červených teček. 

V první řadě, pokud už se u vás, nebo u někoho z okolí objeví, sledujte, zda je nedoprovází i další zdravotní problémy. Problematická je například vyrážka, která se v krátké době vyskytne po ploše celého těla. Vaši pozornost si zaslouží i horečka, dušnost, přecitlivělost na světlo či přítomnost puchýřků a otevřených ran. V takovém případě je na místě ihned kontaktovat lékaře a poradit se s ním o možné příčině problému a jeho nejvhodnějším postupu.

Co znamenají?

Pokud se červené tečky na kůži objeví u hodně malých dětí, může jít o jev, který je způsobený teplem. Děti ještě nemají plně vyvinuté potní žlázy, takže se pot udržuje uvnitř jejich těla. (Samozřejmě je ale bezpečnější se poradit s lékařem, protože u dětí vždy existuje zvýšené riziko choroby, která by jim mohla ublížit.)

Dalším, již zmíněným důvodem, může být dermatitida, nebo nějaká forma ekzému. Ten poznáte nejčastěji podle toho, že vás svědí kůže. Červené flíčky mohou navíc vytvářet na kůži obrazce. Může být přítomné i popraskání, či vysušení. V extrémních případech je pacient senzitivní vůči slunečnímu záření, nebo vůči jiným povětrnostním vlivům. (Zima, vlhko, vítr…) Mezi 30-60 rokem života se u vás také může objevit růžovka, která se dělá především na tváři. Typicky se vyskytuje u žen, které procházejí menopauzou. Samozřejmě ale nelze vyloučit, že se potýkáte s neštovicemi, spalničkami, pásovým oparem nebo s jiným onemocněním, pro které je typická vyrážka.

příčiny červených teček na kůži

Nejčastější příčiny

Kdybychom měli udělat shrnutí předchozího modulu, v první řadě je nutné vyloučit, že máte spalničky, neštovice, pásový opar nebo jiné infekční onemocnění, které se projevuje vyrážkou na kůži. U malých dětí bývá jednou z možných variant i vyrážka z tepla, která vzniká v důsledku toho, že se jejich tělo neumí bránit teplejšímu počasí. 

Dalšími viníky jsou ekzémy a dermatitidy (se kterými si nejlépe poradí kožní lékař), růžovka, která se dělá lidem se světlou pletí a ženám v období menopauzy, či folikulární keratóza.

Je důvod k obavám?

Ve většině případů není. A to i když v řadě situací potřebuje pacient podstoupit nějakou formu léčby. (Především, pokud jde o neštovice, opary a další infekce, viz výše.) Co se týká vyrážky z tepla u dětí, většinou sama odezní do 24 hodin od prvních příznaků. Svému potomkovi můžete do té doby ulevit aplikací zklidňujících přípravků proti svědění. Folikulární keratóza ke zlepšení potřebuje krémy, které obsahují kyselinu glykolovou, retinoidy nebo kyselinu salicylovou. (Pokud vám to hodně vadí, lze se objednat na laserový zákrok.)

červená tečka na kůži

Kontaktní dermatitidy a ekzémy řeší kožní lékaři, kteří na ně předepisují speciální masti. A růžovka? Tu dovedou zmírnit přípravky na obličej, které mají vyvážené pH. Také byste se měli vyhnout alkoholu a nadbytku UV záření. (Plusem je pravidelná hydratace pokožky a světelná terapie.)

Závěr

I když vás mohou červené tečky na kůži zaskočit, ve skutečnosti nejde o nic, s čím by nešlo nic dělat. Je ale důležité znát svoji diagnózu, protože je pravděpodobné, že máte typ kůže, který je náchylnější k podobným problémům. A ty se mohou po nějaké době vracet. Ale vy to jistě zvládnete.

Napsat komentář