Suchá pleť: Zbavte se ji jednou provždy

To, s jakým typem pleti se narodíme nemůžeme ovlivnit. Na druhou stranu, to, jak s ní zacházíme může její stav zlepšit, nebo zhoršit. V případě, že vás trápí suchá pleť na obličeji, musíte navíc dávat velmi dobrý pozor na předčasné stárnutí. Jelikož jde o poměrně obsáhlé téma, věnujeme mu jeden celý článek.

Pleť je, podobně jako stav vlasů a nehtů, jedním z ukazatelů naší vitality a zdraví. Jelikož v průběhu času dochází k pozvolné změně jejich kvality (vrásky, šedivění…), jde zároveň o indikátor toho, v jaké životní etapě se právě nacházíme. 

Zatímco ale někomu nahrává genetika, která mu dala do vínku hladkou pleť, na které se nedělají pigmentové skvrny, ani vrásky, jiný si musí dávat na svůj vzhled velmi dobrý pozor. To je zrovna případ majitelek a majitelů suché pokožky, která je náchylnější k dehydrataci a k rychlejšímu stárnutí

I přes přehršel informací však ne každý ví, jak se k péči o ni postavit. Proto se vás pokusíme navést na správnou cestu v následujících několika odstavcích.

jak vzniká suchá pleť

Jak vzniká suchá pleť?

Se suchou pletí se nemusíte narodit. Mnohdy se k ní dopracujete až časem. Nejen v důsledku stárnutí, ale i špatné péče, nebo nemoci.

V případě, že máte pocit, že je vaše tvář (ale i pokožka celého těla) najednou nějaká sušší, viníkem může být:

  • Alergie
  • Ekzém
  • Suchý vzduch
  • Časté koupání v horké vodě

Suchá kůže na tváři může být také důsledkem absence správné péče během podzimních a zimních měsíců, kdy hodně prší, mrzne, sněží a fouká, nebo slunečních spálenin, které si přivodíte nedostatečnou ochranou proti slunečnímu záření v létě.

Správná péče o suchou pleť

První věc, kterou musíte na své cestě udělat je ta, že se zaměříte na lepší péči. Nutně to neznamená investici do drahých pleťových krémů. Mnohdy nám totiž škodí naše návyky. Jak se starat o suchou pleť?

Jelikož jsme se v jednom z předchozích bodů zmínili o častých koupelích v horké vodě, znamená to, že by se měla trochu snížit její teplota. Také je vhodné začít přemýšlet o tom, zda jí svou tvář nevystavujete příliš často. (Třeba dvakrát, nebo dokonce třikrát denně.) Pokud naznáte, že máte doma příliš suchý vzduch, kupte si zvlhčovač. I když to spolu na první pohled možná nesouvisí, faktem je, že kůže si k sobě stáhne vlhkost z okolního prostředí. (Proto máme ve vlhkém podnebí mnohem lepší pleť.)

Co pomáhá na suchou pleť?

Zkuste:

  • Používat přípravky pro suchou a citlivou pokožku (mléka, tonika…)
  • Aplikaci hydratačních krémů, olejů a sér, a to dvakrát denně (ráno a večer)
  • Používat krémy s vyšším UV faktorem, a to i když není zrovna léto
  • Omezit opalování
  • Zvýšit svůj pitný režim (zapomeňte na kávu, alkohol či kolové nápoje a zkuste čaj, nebo vodu)
správná péče o suchou pleť

Vůbec nic nepokazíte tím, že si dopřejete větší porci vitamínů, minerálů a stopových prvků. Jelikož je suchá pleť náchylnější k rychlejšímu stárnutí, vyhovovat vám bude například vitamín C. A zvlášť, pokud ho doplníte kvalitním kolagenem. (I. i II. typu – jeden je skvělý pro pleť a další zase pro normální stav kloubů.) Dalším pomocníkem je vitamín A, vitamín E nebo zinek

Krém na suchou pleť

V první řadě je nutné říct, že s jedním krémem si nevystačíte celý rok. (A pokud to chcete brát doopravdy zodpovědně, tak dokonce ani den.) Během každého ročního období totiž potřebujeme něco trochu jiného.

krém na suchou pleť

Zatímco v létě preferujeme krémy s lehkou hydratační texturou, které se rychle vsáknou a nezanechávají na tváři pocit mastnoty (kvůli kterému by se mohla více zapotit), v zimě je zase důležitá bariéra proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Což nahrává hutnějším a mastnějším krémům, které zabrání vysušení a tvorbě ekzémů. V případě, že vám klasické krémy na suché šupinky na pleti nevyhovují, vyzkoušejte oleje, které stačí vklepat do čisté a jemně navlhčené tváře. Zkusit můžete třeba opunciový, šípkový nebo arganový olej.

Rozlišovat ale musíme i krémy na den a krémy na noc. Zatímco ty, které se používají přes den nás mají chránit před negativními vlivy vnějšího prostředí (smog, UV záření…), ty noční zase obsahují výživnější látky, které podporují regeneraci. Tu můžete zlepšit i dobře zvoleným vyživujícím a hydratačním sérem.

Make-up pro suchou pleť

Hodně žen má tendenci zakrývat suchá a problematická místa na tváři make-upem. Ale to nemusí být vždycky správná volba, protože špatný make-up zvýrazní suchou texturu pleti, takže se její vzhled ještě viditelně zhorší.

make-up-na-suchou-plet

Z toho důvodu je určitě dobré zhodnotit, zda je u vás nošení make-upu doopravdy potřeba. (Pokud třeba nejdete na nějakou opravdu důležitou událost atd.) Pokud dospějete k závěru, že ano, nejprve si udělejte šetrný peeling, který vás zbaví šupinek. Naprosto zásadní je i použití dobrého podkladového krému. Jakmile se vsákne, začněte s nanášením hydratačního make-upu pro suchou pleť. Ten si raději předem zkuste, protože se může stát, že na vás bude oxidovat a i přes správný výběr nebude na kůži vypadat přirozeně. 

Závěr

Majitelky suché kůže se musí obrnit trpělivostí a důkladně zhodnotit svoji dosavadní péči o pokožku. (A to i tu vnitřní.) Určitě má ale smysl si s tím dát práci. Protože pak už budete vědět, co a jak a vše vám zabere mnohem méně času. Když už nic jiného, jděte do toho kvůli krásnějšímu vzhledu vaší tváře.

Napsat komentář