Co funguje na jizvy?

Když spadnete, říznete se do prstu, nebo proděláte úraz, který vyžaduje podstoupit chirurgický zákrok, musíte počítat s poškozením kůže. Může jít o čistý řez, o důsledek vedení stehů nebo o hlubší odřeninu, na které se vám udělá strup. Co mají všechny tyto věcí společné? To, že vám prakticky po všech zůstane alespoň malá jizva. Dá se její viditelnost trochu zmírnit?

Jizvy jsou připomínkou našich dávných šrámů. Některým z nich se dalo nejspíš předejít (úrazy, spáleniny od horkých předmětů…), jiným zase ne. (Porod císařským řezem, důležitá operace…) Pokud jsou malé a navíc ještě na místech, které zakrýváme oděvem, o jejich existenci často ani nevíme.

Pokud jde ale o jizvy po akné, nebo o velké jizvy po porodu, které jsou viditelné ve spodním prádle, nebo v plavkách, může jít o defekt, který se výrazně podepíše na našem zdravém sebevědomí. Dá se ale s již existujícími jizvami něco dělat?

Na to se společně mrkneme v následujících několika odstavcích.

co pomáhá na jizvy

Jak vznikají jizvy

Ke vzniku jizvy dochází tak, že po poškození kůže se ji tělo snaží opravit. Kvůli tomu dané místo nemůže vypadat stejně, jako zdravá tkáň, která na něm byla předtím. (Podle typu známe keloidní jizvy, hypertrofické jizvy a kontraktury.) Pokud je jizva malá, nebo je dostatečně stará, může se po čase skoro ztratit. Jiné jizvy (například ty keloidní) ale výrazné už zůstanou. (Dost tomu napomáhá jejich načervenalá barva.)

Ačkoliv to nemůžeme vždy úplně ovlivnit, nejlepší prevencí jizev je to, že se budete vyhýbat operacím a jakýmkoliv zraněním

Krémy a masti na jizvy

To, jak se budou hojit pooperační jizvy, ale i kterékoliv další, záleží na tom, jak se o ně staráte. I když poškozené místo nebývá pěkné na pohled, je důležité, aby se do něj nedostala infekce. Proto byste ho měli dostatečně omývat, měnit na něm obvazy, či náplast a nechat ho volně dýchat. (V opačném případě se rána zapaří a kromě toho, že se nebude dobře hojit vám způsobí třeba vážnou sepsi.)

Jakmile se vám začne dělat jizva, je pravděpodobné, že vás srůstající místo začne svědit a táhnout. (Což se může dít i několik měsíců, až let poté, co se rána zacelí.) V takové chvíli je určitě dobré sáhnout po krému, nebo po masti na jizvy, která ji trochu zvláční a zároveň zamezí škrábání.

Také ale existují přípravky, které pomáhají zesvětlit, nebo zmenšit staré jizvy. (Takové vyrábí například SCAR ESTHETIQUE, REJUVASIL nebo CICATRIX.) V případě, že se rozhodnete některý z nich vyzkoušet, pokaždé si pro něj běžte do kamenné, nebo do (ověřené) internetové lékárny, která zajišťuje prodej nezávadných kosmetických přípravků.

Chirurgické odstranění jizev

Krémy, oleje a masti na jizvy většinou účinkují na ty, které nejsou příliš velké. Jak to ale udělat, když je vaše jizva větší? Například jizva po císaři?

V takovém případě se hodí začít uvažovat o jejím chirurgickém odstranění. Nejběžněji se v současné době přistupuje k ošetření laserem. To provádějí akreditovaná střediska, která se (z větší části) orientují na estetickou medicínu. Cílem tohoto zákroku je buď odstranit vrchní vrstvu jizvy, nebo stimulovat růst nových kožních buněk. I když po něm bude jizva na kůži stále trochu patrná, jde zatím o jednu z nejlepších cest, jak snížit její viditelnost. 

Babské rady proti jizvám

Bylo by marnivé se domnívat, že redukce jizev je trendem 21. století. Hodně se jí zabývaly i naše maminky a babičky. Protože ale neměly stejné možnosti, jaké máme dnes, musely se spolehnout na lidovou kreativitu a na přírodní prostředky.

Často neváhaly použít:

 • Extrakt z cibule
 • Olivový olej
 • Med
 • Kokosový olej
 • Aloe vera
 • Citron
 • Ricinový olej

Zatímco extrakt z cibule se často doporučuje i v lékařském prostředí (podobně, jako třeba ricinový olej), u ostatních metod jsou jejich výsledky neznámé. 

Jejich největší devizou je spíš to, že hydratují pleť. (Ať na citron. Ten se používá jako zesvětlolvač.) Což může mít pozitivní vliv na vláčnost jizvy a její hojení.

cibule na jizvy

Co se starými jizvami

Možná nemáte po operaci, ani po žádném úrazu, ale vrásky na čele vám dělají staré jizvy z období dospívání, nebo ze vzdáleného dětství.

Určitě se vyplatí, když:

 • Do svého jídelníčku zařadíte potraviny s vysokým podílem vitamínu E
 • Budete používat kosmetiku s vitamínem E
 • Budete jizvy chránit před sluncem
 • Je budete pravidelně mazat kokosovým, ricinovým nebo olivovým olejem
 • Je budete ošetřovat medem, nebo gelem z aloe vera
 • Přiložíte na jizvu rozkrojenou (syrovou) bramboru, necháte ji 20 minut působit, šťávu necháte uschnout a jizvu omyjete pod studenou vodou (opakujte každý den)
 • Na jizvu nanesete trochu jedlé soli s vodou, dáte na ni teplý obklad, necháte 15 minut působit a pak jizvu omyjete vodou (mělo by se opakovat každý den)

Případně můžete vyzkoušet již zmíněné krémy na redukci jizev z lékárny, nebo ošetření laserem. 

Závěr

Jizvy jsou nedílnou součástí našich životů. Je ovšem pravda, že pokud jsou velké, výrazné a ještě na viditelných místech, jejich skrývání vám může působit velkou spoustu potíží. Pokud je tedy vaše situace vážná, určitě neuděláte nic zlého, když se pokusíte svůj estetický problém odstranit za pomoci volně prodejných přípravků, či za asistence lékaře.

Napsat komentář