Co pomáhá proti svědění kůže?

Svědění kůže sice nebývá ve většině případů smrtelné, ale dovede být opravdu hodně nepříjemné. Zvlášť, pokud se dostavuje pravidelně, nebo někde na veřejnosti. Někdy může být svědění spojené s vyrážkou, jindy člověka trápí svědění kůže bez vyrážky. Co tyto problémy způsobuje? A dá se proti nim něco účinného podniknout?

Kůže je největším tělesným orgánem, který má různé projevy. Jedním z nich je nepříjemné svědění, které může v okolí vyvolat pochybnost o naší příčetnosti a úrovni osobní hygieny. Problém je ale v tom, že když vás kůže začne doopravdy svědit, mnohdy nejde škrábání a ošívání zabránit. Což vede k mnoha vypjatým situacím.

O čem se moc nemluví je i škodlivost škrábanců na kůži, které se mohou stát vstupní branou pro infekce různého druhu. Hodně intenzivní škrábání může vést dokonce i k častějšímu výskytu jizev.

Níže se proto zaměříme na vše podstatné, co byste měli o svědění kůže vědět.

příčiny svědění kůže

Příčiny svědění kůže

Svědění kůže je problém, který může postihovat pokožku celého těla. Svědit vás ale může i jedno konkrétní místo. Příčiny tohoto jevu nejsou jednotné. Jde o málo specifický příznak širokého spektra zdravotních problémů. Jako první vysvětlení se nabízí suchá pokožka, která má tendenci pnout a svědit. Dále může být na vině kožní onemocnění. (Ekzém, lupénka, dermatitida…)

Svědění kůže doprovází i spalničky, neštovice, vši, svrab a kvasinkové kožní infekce. Nelze ale vyloučit ani přecitlivělost na některé látky, které se vyskytují v okolním prostředí. Může jít o reakci na píchnutí hmyzem, o projev alergie či například o přecitlivělost na prací prášek a aviváž.

Aby to nebylo tak jednoduché, na vině může být i:

  • Cirhóza jater
  • Anémie
  • Leukémie
  • Onemocnění štítné žlázy
  • Cukrovka
  • Neuropatie
  • Roztroušená skleróza

Jelikož je spektrum důvodů opravdu dost široké, při jakémkoliv podezření je nejlepší volbou objednávka k lékaři, který si vás důkladně prohlédne a po všech potřebných vyšetřeních stanoví vaši diagnózu, se kterou se můžete začít léčit.

svědění kůže před spaním a v noci

Svědění kůže před spaním a v noci

Svědění kůže v noci dost zásadně ovlivňuje schopnost těla odpočívat. Mezi nepříjemné důvody patří parazité, které útočí na svého hostitele v noci. Proto je vhodné začít se pídit po štěnicích, svrabu a dalších nepříjemných hostech, kterých je potřeba se urychleně zbavit. Noční svědění kůže ale může souviset i s kožním onemocněním. Ekzém s lupénkou nemají hodiny, takže mohou způsobovat i nepohodlí při spaní.

Svědění kůže v těhotenství

Možná se budete divit, ale svědění kůže v těhotenství je poměrně rozšířeným problémem, který souvisí s jinou činností hormonů. Na vině ale může být i kůže, která se napíná na hranici svých možností, vysušená pokožka či cholestáza, která souvisí s ne úplně perfektním fungováním jater.

svědění kůže před spaním v těhotenství v zimě

Svědění kůže v zimě

Svědění kůže v zimě nejčastěji souvisí s ekzémy, které reagují na změnu počasí, na pocení a podobně. Kůži ale nedělají dobře ani chladné povětrnostní podmínky se sněhem a větrem. Situaci moc nepomáhá ani obliba horké sprchy. I když vás zahřeje, vysušuje pokožku, která může prostřednictvím svědění volat po namazání.

Co pomáhá proti svědění kůže?

V první řadě bychom vám doporučili navštívit lékaře, protože nelze vyloučit, že u vás skrytě probíhá nějaké onemocnění. Pokud se ukáže, že je všechno v pořádku, hledejte příčinu v kosmetice, kterou používáte a v parazitech, kteří se u vás mohli zabydlet. (V takovém případě je nejlepším řešením deratizace. Obyčejní lidé totiž mnohdy nemohou nic zvláštního dělat.)

V běžných případech se pak hodí chránit pokožku před působením chladu a nepřízně počasí. V průběhu sprchování a koupání snižte teplotu vody, aby nebyla úplně vařící. A také nezapomínejte na pravidelné mazání pokožky těla kvalitním olejem, či krémem. 

V neposlední řadě také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy na pleť, které obsahují vitamíny a bylinky.

Napsat komentář