Atopický ekzém na obličeji: Jak vzniká + léčba

Atopický ekzém u miminka může naznačovat, že dítě bude mít kožní problémy i v budoucnu. Proto je dobré se informovat o tom, jak atopický ekzém na obličeji, ale i jinde po těle vzniká. A co se s ním dá dělat. Svému nositeli totiž může způsobit bolest a celou řadu potíží.

Mnoho lidí si stěžuje na vrásky a na nedokonalosti pleti. Faktem ale je, že mezi námi existují i tací, kteří by si tyhle problémy s chutí vyměnili. Nejde jen o pacienty s lupénkou. Která pro mnohé představuje společenské stigma. Ale i o pacienty, kteří trpí atopickým ekzémem

Jelikož souvisí s poměrně širokým spektrem faktorů, není vždycky jisté, že se ho podaří vyléčit. Když už navíc zmizí, po vystavení se určitým podmínkám se může zase vrátit. I když se může vyskytnout prakticky kdekoliv na těle, asi nejproblematičtěji působí na obličeji. Na kterém je všem permanentně na očích.

Pokud máte atopický ekzém a tento problém vás opravdu hodně trápí, určitě pokračujte ve čtení.

atopický ekzém obličej

Co je to atopický ekzém?

Atopický ekzém je onemocnění kůže, pro které je typické svědění a zánětlivé ložisko. Poměrně často se objevuje u miminek a u malých dětí. Není ale neobvyklý ani u dospělých. Druhů ekzémů existuje několik.

Známe:

  • Kontaktní ekzém (suchá pokožka se sklonem ke svědění a začervenalé vyrážce)
  • Dyshidrotický ekzém (obvykle se nachází na rukách a na nohách)
  • Numulární dermatitidu (většinou souvisí se studeným počasím, objevuje se na nohách a je častější u mužů)

Že máte ekzém poznáte podle toho, že zažíváte intenzivní svědění kůže. Ta může být navíc na některých místech zarudlá, či našedlá. Neobvyklé nejsou ani drobné boláčky, které jsou naplněné tekutinou. Může být přítomné i šupinatění kůže.

Příčiny jeho vzniku na obličeji

Příčina atopického ekzému jako takového není vždy úplně známá. Odborníci se ale domnívají, že by mohl mít souvislost s příliš akčním imunitním systémem. Úplně vyloučit nelze ani iritanty z okolního prostředí.

atopický ekzém příčiny

Z toho plyne i celkem jasná informace. Lidský obličej je permanentně odkrytý. To znamená, že na něj mohou působit všechny okolní vlivy. Počínaje nevhodnou kosmetikou a make-upem přes vítr, déšť a zplodiny z okolního prostředí. 

Jakmile se tedy dostanete do ordinace svého ošetřujícího lékaře, pobavte se s ním o tom, jak byste měli o svou citlivou pokožku správně pečovat. (S největší pravděpodobností vám doporučí speciální kosmetiku pro atopiky.)

Příznaky

Příznaky ekzému na obličeji bývají stejné, jako příznaky atopického ekzému na zbytku těla. Můžete se potýkat se šupinatěním, boláčky, zarudnutím nebo svěděním. Určitě se nepokoušejte na obličej nadměrně sahat, nebo si ho dokonce škrábat. Nejen, že by došlo k ještě většímu podráždění. Ale ještě byste si mohli způsobit vážnou infekci.

Jak léčit ekzém na obličeji?

Ekzém na obličeji může zhoršovat pot, vítr a déšť, nebo sníh, nízká teplota, vysoká teplota nebo působení chemikálií a škodlivin. Proto je nutné se těmto vlivům buďto vyhnout, nebo se proti nim chránit. Například v zimě je dobré nosit šály. Které mohou zakrývat část obličeje. Také se vyplatí používat speciální krémy pro atopiky, které zabraňují vysoušení pokožky v chladných měsících.

léčba atopického ekzému

Jste-li žena, která se ráda zkrášluje, budete muset investovat do hypoalergenní kosmetiky, která je vhodná i pro atopiky. Dnes jsou takové značky snadno k dostání i v některých drogeriích. Takže za ně neutratíte majlant.

Pokud je váš ekzém hodně rozjetý, neobejdete se bez pomoci dermatologa, který vám předepíše krémy se steroidy. Také může otestovat, zda za vašimi problémy není kvasinková, nebo jiná infekce, která by vyžadovala speciální léčbu. V krajních případech vám může doporučit fototerapii UV světlem. Je ale potřeba myslet na to, že tato procedura může mít i velmi vážné vedlejší účinky. Mezi které patří rakovina kůže. Dobrý dermatolog by vám měl ale poradit, jak toto riziko minimalizovat.

Jedním ze způsobů boje proti ekzému by mohla být i změna výživy. Tu můžete podpořit dlouhodobým užíváním vitamínů, bylinek a doplňků stravy na pleť.

Napsat komentář