Nejlepší vitamíny a bylinky pro krásnou a zdravou pleť

Aby byla lidská kůže krásná, vyžaduje pravidelnou pozornost a také správnou péči. Zapomeňte ale na to, že jediné, co musíte udělat, je pravidelné mytí a aplikování nejmodernějších kosmetických prostředků. Na jejím stavu se totiž velmi zásadně podepisuje i vaše vnitřní výživa. Víte, co by vám v ní nemělo chybět?

O kůži se říká, že je největším tělesným orgánem. A něco na tom bude. Nejde totiž jen o to, co vidíme na povrchu, ale i o to, co je pod ním. Kůže má několik hlubších vrstev, ve kterých sídlí mazové žlázky a další její důležité součásti.

Úkolem kůže je ochrana organismu před vnějšími hrozbami. Také se skrze ni dostávají ven škodliviny a odpadní látky. V lidské společnosti má ale kůže i estetickou funkci. Z jejího vzhledu poznáme, jestli je člověk zdravý, nebo nemocný. Také díky ní celkem snadno odhadneme něčí věk. Je proto pochopitelné, že se ji snažíme udržovat v prvotřídní kondici.

Jak už ale bylo řečeno, kůže nepotřebuje jen vnější péči, ale i vnitřní výživu. Na které její složky byste se měly zaměřit?

vitamíny na pleť

Zdravá pleť přírodní cestou

V dnešní době máme přístup k mnoha kosmetickým vychytávkám a zákrokům. Každý odborník vám ale řekne, že nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je to, že se o sebe budete co nejlépe starat. Díky tomu spoustu problémů odsunete do budoucnosti. Případně je nebudete muset řešit, protože vůbec nevzniknou.

Naprostou samozřejmostí by mělo být pravidelné čištění pokožky šetrnými kosmetickými přípravky. Také vám neuškodí pravidelná hydratace kůže vhodnými oleji a krémy. A zapomenout nelze ani na výživu, o které je tento článek především.

Nejlepší vitamíny na pleť

Hodně lidí má v zásobě zinek, který je dobrý na problematickou pleť. (Například i ve formě zinkové masti.) Pravda je ale taková, že látek, které mohou být kůži prospěšné, existuje víc. Které to jsou si nastíníme níže.

Vitamín E

Vitamín E je cenný antioxidant, který pokožku chrání před nežádoucím poškozením. To může vzniknout například kvůli působení UV záření. Díky němu je pokožka odolnější vůči vzniku pigmentových skvrn a vrásek.

Vitamín E souvisí i s produkcí kožního mazu. Pokud máte suchou kůži, vitamín E by vám mohl pomoci. Také se uplatní při prevenci kožních zánětů.

Vitamíny skupiny B

Dalším pomocníkem jsou vitamíny skupiny B. Speciálně hovoříme o vitamínu B3, který může redukovat některé znaky stárnutí pokožky. Hodně zajímavá je i funkce vitamínu B5, který může redukovat náchylnost k akné a taktéž může mít pozitivní vliv na stárnutí kůže.

Vitamín C

Vitamín C zaznamenává v posledních několika letech opravdový boom. Stejně jako vitamín E je vyhledávaným antioxidantem, který bojuje proti předčasnému stárnutí a proti poškozování pokožky vlivem okolního prostředí. Pokud se vitamín C aplikuje přímo na kůži, může zlepšit její elasticitu. Může totiž pozitivně působit na produkci a vstřebávání kolagenu.

bylinky na pleť

Nejlepší bylinky na pleť

Přeslička rolní

Přeslička rolní je bylinka, která se používá v doplňcích stravy na podporu nehtů a vlasů. Také se o ní říká, že dokáže podpořit normální vzhled kůže a zlepšit hojení ran. Dále by měla podporovat mladistvý vzhled pokožky.

Kopřiva dvoudomá

Kopřivu dvoudomou si nejspíš vybavíte v souvislosti s vyrážkou, kterou vám způsobí její žahavý dotek. Ve skutečnosti ale kopřiva dvoudomá může přispět k redukci zarudnutí a ke zmírnění potíží s dermatitidou. V neposlední řadě může přispět i k redukci kožního mazu, kvůli kterému lidé trpí mastnou a problematickou pletí.

Kromě zdravého jídelníčku můžete vyzkoušet kombinaci vitamínů a bylinek při dlouhodobém užívání doplňků stravy na podporu normálního vzhledu vaší kůže.

Napsat komentář