Oleje na pleť: Druhy, účinky a jak je správně použít

Všechny ženy na světě si přejí vypadat mladě a krásně. A v ideálním případě až do pozdějšího věku, v průběhu kterého mnohé bojují s nedokonalostmi pleti a vráskami. Samozřejmě, vzniklé škody není vždy jednoduché napravit, ale to neznamená, že byste to měly samy se sebou vzdát a nedělat pro sebe a svou kůži nic. Jednou z největších změn může být používání kosmetických olejů. Víte, co vám oleje na pleť mohou nabídnout?

Češky mají v některých věcech trochu handicap. Například ve srovnání s Francouzskami nemají ještě tolik osvojené návyky péče o sebe. A je to docela pochopitelné, protože ani naše maminky a babičky neměly tendenci se o sebe a svou pokožku nějak extra starat.

Prakticky žádná z našich předchůdkyň nepoužívala každý den ochranný krém s SPF, natož že by si dvakrát denně čistila pleť a dvakrát denně se mazala speciálním pleťovým krémem.

V současné době je tedy nutné se v péči o pokožku mnohem více vzdělávat a uvádět tyto nově získané poznatky do praxe. Jedině tak je možné docílit hezké a pěstěné pokožky i ve vyšším věku.

Jakou roli v tom mohou hrát kosmetické oleje?

oleje na pleť účinky a použití

K čemu je olej na pleť dobrý?

Pleťové kosmetické oleje mohou z velké části nahradit klasické pleťové krémy, které se používají ráno a večer. Výhodou olejů bývá přírodnější složení (schválně neříkáme přírodní, protože někteří výrobci nemají své oleje stoprocentně přírodního původu kvůli tomu, že do nich přidávají další ingredience). 

Také se dobře roztírají a vstřebávají. Dalším plusem je i univerzálnost použití. Jeden olej můžete používat v mnoha případech i na vlasy a na pokožku celého těla. Levnější oleje také bývají cenově dostupné i v případě, že si je koupíte ve větším balení. (To platí speciálně o kokosovém oleji.)

Druhy olejů a jejich účinky

Než se rozhodnete nějaký olej vyzkoušet, nejprve si o něm něco přečtěte. Každý výrobce například na etiketě uvádí, pro jaký typ pokožky je ten který olej vhodný. Tuto informaci neignorujte, protože pokud máte mastnou pokožku, špatně vybraný olej by vám mohl například ucpávat póry. (Čímž by se její stav v brzké době zhoršil.)

kokosový arganový olej na pleť

Kokosový olej na pleť

Kokosový olej se vyrábí z dužiny kokosu. Mívá jasně bílou barvu a velmi příjemnou vůni. Ve většině případů má tuhou konzistenci, díky které se může prodávat v různě velkých sklenicích. Na etiketě byste se měly dozvědět, jestli jde o rafinovaný, nebo nerafinovaný kokosový olej. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že nerafinovaný kokosový olej pochází z čerstvých ořechů a nebývají v něm žádné přidané látky.

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které dovedou pleť vyživit a také ji dovedou dobře připravit na obličejovou masáž.

Arganový olej na pleť

Arganový olej se řadí k nejdražším olejům na světě, takže počítejte s tím, že si za něj trochu připlatíte. Určitě to ale za to stojí, protože obsahuje vitamíny A a E, které jsou důležité pro hezký vzhled pokožky. Tento olej se ze své podstaty nejvíc hodí pro suchou a stárnoucí pokožku. Také ho můžete pravidelně aplikovat do vlasů.

Levandulový olej na pleť

Po levandulovém oleji by měly sáhnout ženy, které mají problematickou pleť se sklonem k ekzémům a akné. Jeho aplikace může podpořit hojení již existujícího akné a zamezit výsevu nového. Jelikož je ale tento olej poměrně dost silný, je vhodné ho používat jako pleťové tonikum. To vyrobíte tak, že smícháte 2 kapky levandulového oleje s 1 lžičkou vilínu. Také spolu můžete smíchat 1 kapku levandulového a 1 kapku arganového oleje.

levandulový rakytníkový olej na pleť

Rakytníkový olej na pleť

Rakytník obsahuje vitamín C, který funguje jako antioxidant, který chrání buňky před předčasným stárnutím. Vitamín C také dovede rozjasnit pokožku a zmírnit viditelnost vrásek. Z toho důvodu se hodí pro ženy nad 25 let, které chtějí předejít předčasnému stárnutí pokožky a pro starší ženy, které chtějí vypadat trochu mladší.

Jak správně používat pleťové oleje?

Před první aplikací nejprve kápněte malé množství oleje na vnitřní stranu zápěstí a počkejte, jestli nebudete mít alergickou reakci. Teprve pak aplikujte olej na svou tvář. Oleje nejlépe fungují na mírně navlhčenou pleť. Malé množství oleje kápněte do dlaně a promněte ruce. Pak olej naneste na tvář a nechte ho vstřebat.

Napsat komentář