Jak na pigmentové skvrny? Známe řešení

Zatímco bílé pigmentové skvrny vnímáme jako něco zvláštního, co je typické pro kožní nemoc vitiligo, s tmavými pigmentovými skvrnami se setkáváme tak často, že je bereme jako běžnou součást života. Zatímco někomu připadají pigmentové skvrny na obličeji a na těle roztomilé a sexy, další lidé se jich snaží urputně zbavit. Jak na to? Na to se podíváme níže.

Každý člověk má v těle (snad až na velmi vzácné výjimky) pigment, který určuje barevný odstín jeho očí, vlasů a kůže. Za normálních okolností by měl být pigment rozložený rovnoměrně. Pokud tomu tak není, můžeme se setkat s tmavým znaménkem na kůži. Na takovém místě je barevného pigmentu nadbytek.

Mnoha lidem se pigmentové skvrny objeví i po kontaktu se sluncem. Někteří lidé mají své pihy od slunce rádi, další je ale z duše nesnáší a nejraději by je nadobro vyzmizíkovali.

Jelikož jde o zajímavé téma, více si o něm prozradíme níže.

co jsou pigmentové skvrny na obličeji

Co jsou to pigmentové skvrny?

Běžným problémem, který způsobuje hyperpigmentaci a pigmentové skvrny, je nadměrné množství melaninu. Jeho nadbytek může vznikat právě po osvětlení kůže sluncem, v průběhu hormonálních změn (u některých žen se to děje během těhotenství), nebo během užívání některých léků.

Pigmentové skvrny na obličeji

Pigmentové skvrny na obličeji jsou poměrně časté, a to hned z několika důvodů. V první řadě, hlava je nejvyšším bodem lidského těla, takže na obličej, krk a dekolt dopadá nejvíce slunečních paprsků, které mohou způsobit zvýšenou produkci kožního barviva. Z toho důvodu má mnoho lidí v letních měsících pihovatý obličej.

Druhým důvodem je, že lidé, kteří mají ke vzniku pih sklony, nemají ve zvyku používat krémy s ochranným faktorem, které mohou vznik pigmentových skvrn potlačovat, nebo zmírňovat. (Doporučuje se používat krémy s SPF 30-50.)

jak odstranit pigmentové skvrny na nohou

Pigmentové skvrny na nohou

Pigmentové skvrny na nohou nebývají tak časté, ale ani na tomto místě se nedají zcela vyloučit. Nohy si většina lidí zakrývá. Pokud ne, nebývají kvůli své pozici tak snadno vystavené slunečnímu záření. Pokud se navíc opálíte, pihy nemusí být vidět. Mnohem častější bývají pihy na ramenou a na rukách.

Jak odstranit pigmentové skvrny?

Někteří lidé nedají dopustit na bělení pih citronovou šťávou. Vzhledem k tomu, že je citron agresivní, bychom vám tuto proceduru rozhodně nedoporučovali. Pokud své pihy opravdu nesnášíte, zkusíme se podívat na jiné možnosti, které máte k dispozici.

Krém na pigmentové skvrny

Na trhu existují speciální krémy, které dovedou vyrovnat odstín pokožky. Díky tomu by mělo dojít ke zesvětlení, nebo dokonce k úplnému vymazání nerovné pigmentace pleti. Myslete ale na to, že nejde o permanentní řešení. Aby se vliv kému udržel, musíte ho používat dlouhodobě a každý den.

pigmentové skvrny krém olej babské rady

Olej na pigmentové skvrny

Co se týče zesvětlování pigmentových skvrn, olej vám v tomto případě s největší pravděpodobností moc neposlouží. (Některé oleje jsou ale dobré na snížení viditelnosti strií a jizev.) Určitě ale neuděláte nic špatného, když kosmetický olej použijete v rámci péče o sluncem namáhanou pokožku.

Babské rady

Některé ženy si dělají pleťovou vodu z jablečného octa. Stačí smíchat stejný díl vody a jablečného octa 1:1 a tuto tekutinu pak aplikovat vatovou tyčinkou na místa s hyperpigmentací, kde ji necháte působit 2-3 minuty. Následně obličej opláchněte vlažnou vodou.

Dobrým tipem je i použití zeleného čaje na obličej. Stačí si uvařit zelený čaj, nechat sáček trochu vychladnout a pak jím dvakrát denně přejíždět po místech s rozdílnou pigmentací. To samé jde dělat i s černým čajem.

Také můžete na vatový tampon nakapat trochu mléka a pak jím dvakrát denně tonizovat pokožku.

Nezapomínejte na to, že na vzhled pokožky má velký vliv i vaše vnitřní výživa. Vyzkoušejte přírodní doplňky stravy s vitamíny a bylinkami pro hezký vzhled pleti.

Napsat komentář