Jak na mastnou pleť? Příčiny a správná péče

Mastná pleť je pro mnoho lidí prokletím. Kromě toho, že se neustále leskne, má tendenci k rychlejší tvorbě pupínků. Co na mastnou pleť funguje a čeho se raději vyvarovat?

Každý z nás má odlišný typ pleti. Zatímco jedni se potýkají se suchou a loupající se pokožkou, na které se v zimě dělá atopický ekzém, další se snaží zbavit nadměrné mastnoty, která může vyústit až v ucpání pórů.

Nelze jednoduše říct, který z těchto dvou stavů je horší. Pravdou ale je, že lidé s mastnou pletí mohou dlouhou dobu tápat, co stav jejich pokožky zhoršuje a co mu naopak pomáhá. 

Proto vám v následujících řádcích poradíme, co by vám mohlo ulevit.

péče o mastnou pleť příčiny

Nejčastější příčiny mastné pleti

Mastnou pokožku můžete mít geneticky. V takovém případě nelze s vnitřním nastavením nic moc udělat. Lze se jenom pokusit jeho dopady nějak zmírnit.

Na mastnotu pokožky může mít vliv i:

 • Věk (mladší pokožka produkuje víc mazu než ta starší)
 • Roční období (pokud je horko a vlhko, pokožka bývá mastnější)
 • Zvětšení pórů
 • Používání špatné pečující kosmetiky
 • Přehnaná pečující rutina
 • Absence hydratačních kosmetických přípravků

V podstatě se dá říct, že přirozeně se lidem více mastí pokožka v letních měsících, nebo v končinách, kde je hodně teplo a vlhko. (Toho si všimnete, když jedete do nějaké takové destinace na dovolenou.) Pokožka může nadměrnou produkcí mazu bojovat i proti vysoušení, které může nastat vlivem špatné péče.

jak pečovat o mastnou pleť

Péče o mastnou pleť

V první řadě se ujistěte, že máte kvalitní kosmetickou péči, která odpovídá typu vaší pokožky. Pokud navíc pleť příliš často něčím čistíte a natíráte, možná by bylo vhodné na nějaký čas ubrat a sledovat, co se s ní stane. Po ruce mějte i hydratační kosmetické přípravky, po jejichž aplikaci by kůže nemusela mít potřebu se tolik mastit. (Aby zabránila vysychání.)

Na škodu nebude ani změna jídelníčku. Stopku dejte především mastným potravinám a jídlům. Typicky jde třeba o hranolky smažené v oleji, o fast food nebo o hodně tučné maso.

Jak na mastnou pleť?

make-up na mastnou pleť

Make-up

Ženy, které nemají úplně dokonalou pleť mají tendenci ji zakrývat make-upem. To by vám ale mohlo uškodit. Některé make-upy mají totiž sklon vysušovat, takže opět dojde k tomu, že na to obličej zareaguje zvýšenou produkcí mazu. Také se informujte o tom, které složky make-upu přispívají k ucpávání pórů. 

Pokud to není nezbytně nutné, make-up nechte stranou a kupte si matující papírky, které během okamžiku absorbují přebytečný kožní maz. Vhodné jsou i kvalitní pudry, které vás zbaví lesku ale nadměrně nezatíží pokožku.

Krém

Hodně mastný krém nebude pro mastnou pokožku úplně tou nejlepší volbou. Proto ho nechte atopické a suché kůži a raději sáhněte po krémech s lehčí texturou. V létě, kdy je venku horko vám budou nejvíc vyhovovat krémy s gelovitou konzistencí. 

Aby byla vaše celoroční péče o mastnou pokožku bez jediné chybičky, myslete na to, že krém je potřeba měnit v závislosti na panujícím ročním období. 

krém na mastnou pleť
maska na mastnou pleť

Maska

Součástí péče o mastnou pleť by měla být i správně zvolená maska. A je jedno, jestli půjde o tu, kterou si vyrobíte doma, nebo o tu, kterou si koupíte v nejbližším obchodě.

Majitelky a majitelé mastné pokožky by se měli dívat po maskách, které obsahují:

 • Jíl
 • Aloe vera
 • Med
 • Rajčata (ta jsou součástí řady korejských masek)
 • Ovesné vločky
 • Extrakty z mandlí
 • Vejce
 • Citron

Také nezapomínejte na to, že mastná pokožka by se měla čistit ráno a večer, čímž by se mělo předejít ucpávání pórů mazem a nečistotami. Neuděláte nic špatného ani v případě, že investujete do doplňků stravy na pleť, které obsahují vitamíny a bylinky.

Napsat komentář