Co způsobuje suché ruce a jak se jich zbavit?

Velmi suché ruce nemusíte mít jen v zimě. Hodně často se mohou objevovat po ručním mytí nádobí, nebo po úklidu domácnosti bez ochranných rukavic. Ať už vás tedy trápí suché ruce v zimě, nebo jejich původ přičítáte něčemu jinému, v tomto článku vám povíme, co by na ně mohlo platit.

Každý člověk se narodil s nějakým typem pokožky. Zatímco někdo bojuje s tím, že se mu dělá v obličeji neustále akné, další lidé mají atopickou, nebo suchou pokožku. Velkou roli hraje i naše péče a pozornost, kterou kůži dáváme.

Je jasné, že pokud každý den manipulujete s chemickými látkami, na stavu vašich rukou se to celkem rychle odrazí. Vliv na kůži má i naše celková výživa. Pokud tělu nedodáváme dostatek vitamínů a minerálních látek, nelze očekávat, že budou hezky vypadat a celý den nám věrně sloužit.

Co pomáhá na suché ruce vám proto poradíme níže.

suché a popraskané ruce příčiny

Suché a popraskané ruce

Suché a popraskané ruce sice nejsou něčím, co by vás mohlo ohrožovat na životě. I tak jde ale o velmi nepříjemný (nejen estetický) problém. Mohou totiž praskat, svědit a pálit. Dokonce se na nich mohou dělat suché šupinky. Jelikož jsou ruce jednou z prvních věcí, které si na lidech všimneme, je naprosto pochopitelné, že vážně vysušené a popraskané ruce mohou způsobovat problémy v pracovní a sociální sféře. Například si můžete častěji všímat toho, že si s vámi druzí nechtějí podat ruku. Mnohdy ze strachu, že se na ně přenese nějaká infekce.

Příčiny vzniku suché kůže na rukou

Na suchost rukou má velký vliv několik faktorů. V první řadě to je váš zdravotní stav. Suché ruce mohou poukazovat na atopický ekzém, nebo na onemocnění lupénkou. V takovém případě je nejmoudřejším řešením návštěva kožního lékaře, který vám doporučí vhodný způsob léčby a bude vás pravidelně kontrolovat.

Také nelze vyloučit vliv iritantů z okolního prostředí (například již jednou zmíněná chemie), či vliv počasí. V tomto ohledu je hodně problematická zima, protože studený vzduch je obvykle sušší. Kůže má proto větší sklony ztrácet vlhkost. 

suchá kůže na rukou

Jak na suché ruce?

Pokud netrpíte atopickým ekzémem, lupénkou nebo jinou chorobou, která by mohla vyžadovat specifickou léčbu, se suchýma a popraskanýma rukama si obvykle poradíte snadno.

Mezi nejčastěji doporučované tipy v tomto ohledu patří:

  • Používání krému na ruce
  • Ochrana rukou před slunečním zářením (které způsobuje popáleniny, ale i vysušování kůže)
  • Používání přípravků na noc (existují masky na ruce ve formě rukavic a podobně)
  • Aplikace čistého gelu z aloe vera
  • Omezení klasického mýdla
  • Nošení rukavic (zimních, ale i gumových při práci a úklidu)
  • Zvlhčovače vzduchu
  • Redukce stresu
  • Pravidelný peeling
  • Omezení působení tepla na ruce (tepelné vysoušeče rukou atd.)

Teoreticky by vám nemělo nijak uškodit ani to, že se rozhodnete pravidelně chodit na manikúru. Její součástí mohou být parafínové zábaly rukou, které dovedou pokožku opravdu dost zjemnit.

Nelze zapomenout ani na vliv kvalitní stravy, která by měla být bohatá na makroživiny (bílkoviny, sacharidy, tuky) a mikroživiny (vitamíny, stopové prvky, minerální látky…). Vhodné pro vás mohou být i doplňky stravy na kůži, které mají ve složení i nějaké ty bylinky.

jak na suché ruce

Domácí maska na suché ruce

Budete potřebovat: 64 g ovesných vloček, 64 g mořské soli, 64 g povoleného kokosového oleje, 4 lžíce gelu z aloe vera

Ve velké míse smíchejte všechny ingredience. Následně hmotu naneste na ruce a velmi jemnými pohyby si třete ruce o sebe. I z vnějších stran. To by mělo trvat asi 2-3 minuty. Nakonec si umyjte ruce a aplikujte na ně svůj oblíbený krém.

Krém na suché ruce

Budete potřebovat: ¼ hrnku bambuckého másla, ⅛ hrnku mandlového oleje, 1 lžíci včelího vosku, 10 kapek esenciálního oleje z myrhy, 10 kapek esenciálního oleje z cedrového dřeva

Ve vodní lázni společně rozpusťte bambucké máslo, včelí vosk a mandlový olej. Následně tuto směs opravdu důkladně promíchejte. Jakmile je základ úplně tekutý, vyndejte nádobu ven a nechte její obsah 5-10 minut vychladnout. Nakonec nakapejte do nádoby oba esenciální oleje a směs dejte do jiné nádoby, ve které budete krém na ruce uchovávat. Nechte krém ztuhnout a můžete ho začít používat.

Napsat komentář