Typy pleti: Jak je rozeznat a v čem se liší péče?

Každá z nás dostala do vínku jiný typ pleti. Proto, péče, která vyhovuje vaší kamarádce, nemusí vůbec vyhovovat vám. Z toho důvodu se podíváme na vše, co byste měla o svém typu pokožky vědět.

Znát typ své pokožky se jednoznačně vyplatí. Díky tomu lze totiž mnohem snáze určit, jaký způsob péče jí bude vyhovovat nejvíc. Následně pak můžete předejít výsevu nevzhledného akné, nebo šupinatění pokožky.

Některé typy pleti jsou navíc náchylnější k brzkému vzniku prvních vrásek, takže je docela dobře možné, že jakmile se o sebe začnete lépe starat, odrazí se to na tom, že vaše tvář bude mladistvá až do vyššího věku.

Jak toho ale docílit?

jak poznat svůj typ pleti

Jak poznat svůj typ pleti?

V současné době rozlišujeme několik typů pleti. Existuje normální, mastná, suchá, smíšená a citlivá pleť. (Někdo do tohoto seznamu zahrnuje i tu problematickou.) Pokud ale stojíte doma před zrcadlem, pravděpodobně nevíte, do které kategorie patříte. Zvlášť, když typ pleti se může v průběhu života proměňovat.

Pokud nemáte senzitivní pokožku, nejsou na ní hodně viditelné póry a působí celkově prozářeně, pravděpodobně máte normální pleť. Kombinovaná pleť má většinou trochu větší mastnotu v oblasti T-zóny (na čele a na nose) a tváře bývají suché. Proto na nose a na čele hledejte černé tečky, lesk a rozšířené póry. Suchá pokožka má prakticky neviditelné póry, je suchá a hrubá, může být zarudlá a méně elastická a mohou být na ní více vidět vrásky. Mastná pokožka je pak mastná po celém obličeji, má hodně viditelné póry a trpí na akné.

V případě, že máte citlivou pokožku, může se u vás častěji objevovat zarudnutí, pálení, suchost a další jevy, které signalizují, že toho snese méně, než pokožka ostatních.

Jak se starat o jednotlivé typy pleti?

Když nyní víte, jaké typy pleti existují, níže se podíváme na to, jak se o každý z nich starat.

Mastná pleť

Mastná pleť produkuje zvýšené množství oleje, kvůli kterému se leskne a má tendenci se kvůli němu ucpávat. I když je pro pokožku důležitý, ve vašem případě je žádoucí jeho produkci trochu zmírnit. Proto se podívejte do svého kufříku s kosmetikou a na poličku v koupelně. Na obalu každého výrobku byste se měla dočíst, pro jaký typ pleti je vhodný. (Pokud to tam není, hledejte podle použitých ingrediencí.) Je například pravděpodobné, že vaše podkladová báze obsahuje silikon a další látky, které mají tendenci zhoršovat ucpávání pórů. V takovém případě pro vás bude nejlepším řešením najít vhodnější výrobek, který tohle dělat nebude.

Také vám mohou prospět pravidelné jílové masky, přípravky s kyselinou salicylovou a přípravky s obsahem tea tree. V nejhorším případě vám pomůže i zinková mast na akné.

Suchá pleť

Suchá pleť má opačný problém, a to ten, že produkuje oleje příliš málo. V první řadě je řešením pití zvýšeného množství vody, které vede k lepší hydrataci pokožky. Určitě se v přípravcích snažte vyhýbat alkoholu, který má tendenci vaši pokožku ještě více vysušovat. Naopak vsaďte na kosmetiku s obsahem kyseliny hyaluronové, ceramidů a mastných kyselin. Pomůže vám i zvlhčovač vzduchu, častější používání hydratačních masek a omezení horkých koupelí.

péče o pleť podle typu

Smíšená pleť

V tomto případě budete muset trochu experimentovat, protože na trhu neexistuje žádný přípravek, který by zvládl omezit produkci mazu v T-zóně, ale zároveň hydratovat suchou pokožku na tvářích. Také neexistuje žádná doporučená kombinace výrobků. Proto se budete muset vydat do drogérie a hledat, co bude vyhovovat právě vám.

Obecně se ale smíšené pokožce doporučuje používání harmonizačního toneru, používání cílené péče na akné (bývají to speciální vodičky nebo náplasti na akné) a jemné enzymatické masky.

Univerzální péče o pleť

Ať už máte jakýkoliv typ pokožky, vždy je důležitá vaše vnitřní výživa. Z toho důvodu byste měly vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy na pleť, které obsahují nejrůznější vitamíny a bylinky. (Vitamín C, vitamíny skupiny B, přesličku rolní, pivovarské kvasnice…)

Dále se obecně doporučuje, aby si každá žena osvojila pečující rutinu, které se bude držet každý den. Díky tomu se může významně zlepšit četnost výskytu akné, hydratace pokožky a podobně.

Součástí této péče má být:

  • Čištění pleti ráno a večer, vůbec se nebojte používat odličovací mléko a následně čistící olej, nebo gel
  • Sérum
  • Vhodný typ krému
  • Krém s SPF 30+ (a to i v zimě a v zamračených dnech)

Dále se všem typům pleti doporučuje kvalitní vnitřní hydratace, kterou zajistíte tak, že budete pít větší množství čisté vody. Pozornosti neunikne ani vaše ložní prádlo, které by se mělo měnit alespoň jednou za týden.

Naopak pro vás nejsou vhodné různé DIY postupy, mezi které patří aplikace citronu, zubní pasty, česneku nebo prášku do pečiva a jedlé sody na kůži. Všechny tyto tipy jsou pro kůži dost agresivní, a to včetně topické aplikace vitamínu E.

Jak vidíte, péče o pokožku je hotová věda. S kvalitní vnitřní výživou a cílenou péčí pro váš typ pokožky však docílíte citelného zlepšení.

Napsat komentář