Popraskaná kůže: Příznaky, příčiny a co pomůže?

Suchá a popraskaná kůže se může objevit na těle nejen během zimních měsíců, kdy čelí zvýšenému působení nízkých teplot a větru. Někteří lidé ji mají v průběhu celého roku, takže se podíváme na to, co by jim mohlo v této situaci pomoci.

Popraskaná kůže na prstech nohou může znamenat, že vaše chodidla nemají dostatek hydratace a čas od času by určitě uvítala změkčující koupel nohou a působení škrabky, která z nich odstraní odumřelou kůži.

Suchá a popraskaná kůže vás ale může trápit i na rukách, na obličeji, na kolenou, loktech a na dalších místech, která nemají dostatečné množství hydratace. Z toho důvodu je třeba vědět, jak ji tam co nejrychleji dostat (a v ideálním případě i udržet).

Jak na to?

jak poznat popraskanou kůži příčiny

Jak poznat popraskanou kůži?

Popraskanou kůži na těle poznáte celkem snadno. Většinou jde o hrubší místo, na kterém jsou viditelné bělavé šupinky, které indikují suchost. Kůže vás navíc může pnout a svědit. Pokud s tímto stavem nic neděláte, může dojít k tomu, že popraská až do krve. To není ani trochu žádoucí, protože do prasklin se může nastěhovat infekce, která se může proměnit v nebezpečný zánět.

Nejčastější příčiny jejího vzniku

Suchá pokožka trpí na rychlejší úbytek vody, která ji před vysušením a popraskáním účinně chrání. Kromě genetiky má na tento stav vliv i váš věk, aktuální roční období a vaše každodenní návyky, které zahrnují například teplotu vody, ve které se koupete. (S tím, že na vysušování má negativní vliv především ta horká.)

Také ale může jít o kožní onemocnění. Na praskání kůže trpí především lidé s ekzémem a dermatitidou.

Popraskaná kůže na rukou

Popraskaná kůže na rukou může být výsledkem absence používání vyživujících a promašťujících krémů na ruce a těžké manuální práce, která přispívá ke vzniku mozolů. Také může jít o alergickou reakci, nebo o reakci kůže na dlouhodobé používání agresivních saponátů, pracovní a zahradnické chemie.

popraskaná kůže na rukou nohou jak se ji zbavit

Popraskaná kůže na nohou

I popraskaná kůže na nohou je většinou způsobena tím, že odmítáme používat zvláčňující krémy na nohy, které bojují proti popraskaným patám a zrohovatělé kůži na prstech. (Namazané nohy navíc omezují tření při nošení letních otevřených sandálů, takže by se mělo omezit tvoření bolavých puchýřů.) 

Jak se zbavit popraskané kůže?

S trochou snahy a úsilí se můžete popraskané kůže celkem snadno zbavit. Při práci s chemií si například nasaďte ochranné rukavice. Pomáhá i nošení rukavic během zimy, protože i chlad má na pokožku rukou značně devastující vliv. V neposlední řadě zapomeňte na to, že se budete umývat v horké (až vroucí) vodě.

Krém na popraskanou kůži

Na pokožku celého těla používejte speciální krémy pro suchou, citlivou a atopickou pokožku. Důležité je, abyste po nich sahaly co možná nejčastěji, klidně i dvakrát denně, jinak nelze očekávat, že se stav kůže za krátkou dobu zlepší. Ve složení hledejte pečující kosmetické oleje (mandlový, olivový…), vitamín E a například i ureu, která suché a citlivé pokožce vyloženě prospívá.

popraskaná kůže krém výživa

Vnitřní výživa

Hodně důležitým bodem je i vnitřní výživa, kterou kůže potřebuje k udržování normální kožní bariéry a k zachování optimální vlhkosti.

V jídelníčku mějte kvůli tomu dostatečné množství:

Všechny tyto látky, ale i mnoho dalších, objevíte ve složení kvalitních doplňků stravy na podporu normálního vzhledu pokožky.

V případě, že kombinace všech výše uvedených tipů nezabere a stav vaší pokožky se dokonce zhorší, nejmoudřejším řešením bude návštěva dermatologa, který je specialistou na lupénku, vážnější atopie a ekzémy, které při zvládání vyžadují speciální přístup.

Napsat komentář