Když začne někdo mluvit o kosmetické vazelíně, celkem často se setkáváme s poměrně vyhraněnými názory, proč bychom ji neměli používat. Pokud ale lépe pochopíte, na co vše může být dobrá, její použití pro vás nebude představovat riziko a dovede vám pomoci vyřešit široké spektrum problémů. Proč jí tedy dát šanci?
Vazelína vzbuzuje v mnoha lidech obavy. Vždyť se přece vyrábí z ropy! Tak jak by něco takového mohlo být pro člověka dobré? Přitom, ještě celkem nedávno by si ženy (ale i muži) nedokázali svůj život bez kosmetické vazelíny vůbec představit.
Vazelína se používá i v tradičním lékařství, protože jde o poměrně univerzální mazadlo, které se dá aplikovat na široké spektrum různých problémů. Pro její použití navíc hovoří i to, že původ vazelíny zajímá i představitele EU, takže se nemusíte bát, že na sebe budete natírat bůh-ví-co. Technicky vzato je navíc ropa, ze které se vazelína vyrábí, veskrze přírodním produktem, který lidé dál zpracovávají. (Vznikla totiž biogenezí či termogenezí organické hmoty. Ve škole jsme se učili, že šlo o živočišné a rostlinné zbytky.)
Když už nyní o vazelíně něco málo víte, můžeme v tématu pokračovat dál.
Co je to kosmetická vazelína?
Jak už název napovídá, jde o vazelínu, která je vhodná pro kosmetické použití. Dá se používat například na rty či na kůži. Technicky vzato lze za kosmetickou vazelínu považovat i vazelínu z lékárny, která se obvykle používala při léčbě ran. I když se ukázalo, že ji pokožka nepohlcuje, dovede utěsnit ránu proti průniku mikrobů. Také působí proti vysychání ran.
Proč ji používat – účinky
Účinky kosmetické vazelíny mohou být skutečně pozoruhodné. Mezi její největší klady patří nepochybně to, že dokáže promastit prakticky jakýkoliv povrch. Používá se například do některých krémů a balzámů na rty. Koupit lze i klasickou vazelínu, která se dá aplikovat na tělo či na rány. (Na to je nejlepší ta z lékárny.) V neposlední řadě si z ní můžete udělat pomádu na vlasy.
Dále můžete kosmetickou vazelínu vyzkoušet používat těmito způsoby:
- Po aplikaci na kůži na ní bude déle vonět parfém
- Aplikovat malé množství vazelíny na neposlušné a poškozené konečky při tvorbě účesu
- Nanést trochu vazelíny na lícní kosti a na další místa, která chcete přirozeně zvýraznit leskem (jde tedy technicky vzato o rozjasňovač)
- Aplikovat trochu vazelíny na kutikuly nehtů, takže snáze docílíte perfektní manikúry (lak se nebude chytat a zasychat všude okolo)
- Aplikovat ji na suché a popraskané paty a kolena
- Aplikovat vazelínu na boty, které potřebujete rychle vyleštit (a zrovna nemáte po ruce krém na obuv)
- Vazelínou sundat make-up
- Namazat vazelínou uši a náušnice po delší době, co se je rozhodnete nosit (omezíte bolest ucha při nasazování naušnic)
- Vazelínu použijte jako základ domácího peelingu (přidat do něj můžete třeba logr z kávy)
- Aplikujte malé množství vazelíny na vnitřní stranu stehen, která se vám v létě odírá při nošení šatů nebo sukně
Jak tedy můžete vidět, kosmetická vazelína má skutečně bohaté možnosti použití. Nemusíte se tedy bát, že by vám doma ležela na poličce a nebylo pro ni žádné rozumné využití.
Další tipy pro zdravou pokožku
Kromě toho, že by se měla pokožka pravidelně hydratovat správně zvoleným krémem, a případně i vazelínou, pomůže jí i pár dalších tipů, díky kterým bude co nejdéle pěstěná, mladistvá a krásná.
V první řadě vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu kůže, vlasů a nehtů, které obsahují komplex vitamínů, minerálů a bylinek. Vyhledávejte především takové, které mají ve složení vitamín C, kolagen, astaxanthin, vitamíny skupiny B, vitamín E, pivovarské kvasnice, přesličku rolní, kyselinu hyaluronovou a další důležité látky.
Také nezapomínejte na:
- Dobře nastavený pitný režim, ve kterém by měla převažovat čistá voda
- Dostatek spánku
- Každodenní odličování a čištění pleti (ideálně ráno i večer, po probuzení mohou být na pokožce nečistoty)
- Každodenní aplikaci krému s SPF, a to i v zimě a ve dnech, kdy nesvítí slunce
- Zdravý jídelníček
Naopak zapomeňte na nadměrné pití alkoholu a kouření. Příliš zdravé není ani nadměrné opalování a navštěvování solárií. Pozor si dejte i na pitvání různých pupínků, protože si můžete tímto způsobem do kůže zavléct nežádoucí infekci.
Když tohle vše dodržíte, uvidíte, že vám za to vaše kůže a tvář poděkují.