Co znamená loupání kůže a jak se ho zbavit?

Zdravá kůže je hydratovaná, bez viditelných nedokonalostí a nejsou na ní na první pohled patrné šupinky a suché mapy. Co když ale tyto požadavky ta vaše zrovna nesplňuje a neustále se olupuje? Co by za tímto problémem mohlo být? A jak se ho dá konečně zbavit?

Aby byla kůže zdravá, vyžaduje opravdu důkladnou každodenní péči. To se vyplatí i z dlouhodobého pohledu, protože pěstěná pokožka pomaleji stárne. Déle si tedy udržíte svou mladistvou svěžest a krásu, kvůli které mnoho lidí neváhá v pokročilém věku podstupovat nejrůznější estetické zákroky.

Správně opečovávaná pokožka navíc může přestat vykazovat znaky, kterými vás mohla dlouhou dobu přivádět k šílenství. Své o tom vědí především ženy (ale i muži), kterým se kůže z nějakého důvodu neustále loupe.

Nejčastější příčiny loupání kůže

V případě, že se vám pokožka loupe, pak to obvykle znamená, že se regeneruje z nějakého vážnějšího poškození. To může pocházet například ze slunečních spálenin, které jsou velmi časté během teplých letních měsíců. (Spálit se však můžete i v zimě na sjezdovce. Na to si také dávejte dobrý pozor.)

Dále může jít o projev nějaké alergie (například na aviváž) či o projev dermatologického onemocnění. Tím může být třeba ekzém.

Na loupání kůže může mít dále vliv i:

A mnoho dalších věcí, včetně impetiga a dalších kožních chorob, z nichž některé mohou být i hodně vážné. (Nyní mluvíme například o infekci streptokokem.)

loupání kůže příčiny

Suchá kůže

Když odhlédneme od všech těchto problémů, na vině může být i přirozeně suchá kůže, která vyžaduje větší množství ochrany a hydratace. Suchá pokožka může být viditelná především na loktech a kolenou, ale vyskytnout se může i kdekoliv jinde. Suchá pokožka vás také může pnout a svědit po koupání, kdy mohlo dojít k narušení kožní bariéry.

Po opalování/spálení

I když se opalování a bronzová barva kůže považuje za projev zdraví, dlouhodobý pobyt na slunci (a to ještě bez dostatečné UV ochrany) pokožce spíš škodí. Tělo sice potřebuje dostatek vitamínu D, který se tvoří při pobytu na slunci, rozhodně byste to ale neměly se sluněním přehánět.

Během opalování na vaše tělo působí nebezpečné UV záření, které může způsobit rakovinu kůže. (Proto choďte na pravidelné prohlídky ke svému kožnímu lékaři.) Slunění také vede k vysušování a rychlejšímu stárnutí pokožky, což taktéž může přispívat k následnému olupování. Některé fototypy se navíc neopálí nikdy. Pokud tedy máte hodně světlou kůži a v minulosti jste se již ošklivě spálily, už raději nic neriskujte. I světlá pokožka je totiž krásná. Zvlášť, když je zdravá.

Jak zastavit loupání kůže?

Loupání kůže můžete zastavit, když začnete řešit svůj existující dermatologický problém, který by mohl být jeho hlavní příčinou. Docházet ke kožnímu lékaři však můžete i čistě preventivně, aby vám jednou za čas zkontroloval stav znamének a kůže.

Dále pomáhá:

  • Používání šetrných přípravků (mlék, olejů…) na kůži, které jsou hypoalergenní a neobsahují parfemaci a další přidané látky
  • Pití dostatečného množství tekutin v průběhu každého dne
  • Koupání v teplé, nikoliv horké vodě
  • Používání zvlhčovače vzduchu
  • Každodenní používání ochranného krému proti slunci
jak zastavit loupání kůže

V neposlední řadě také vyzkoušejte šetrné odličovací a čistící přípravky, které neobsahují alkohol. (Ten má totiž tendenci kůži zbytečně vysušovat.) Pomůže i nikotinová a alkoholová abstinence, protože tyto látky mohou způsobovat předčasné stárnutí kůže.

Další tipy pro zdravou pokožku

Vaše kůže určitě ocení i pravidelné užívání vícesložkového doplňku stravy na kůži, nehty a vlasy, který obsahuje bylinky, vitamíny a další důležité látky, které podpoří vaši přirozenou svěžest a krásu.

Ve složení dobrého doplňku vždy najdete vitamíny skupiny B, vitamín E, přesličku rolní, pivovarské kvasnice, vitamín C, kyselinu hyaluronovou a mnoho dalších ingrediencí. Když navíc jeho užívání doplníte výše uvedenými tipy, uděláte pro sebe, svůj zevnějšek a sebevědomí úplně to nejlepší.

Napsat komentář