Retinol na pleť (vitamín A): Jaké jsou jeho účinky?

Pokud patříte mezi vášnivé milovnice kosmetiky, pak určitě víte, že v posledních několika letech je velmi trendy látka, které se říká retinol. Její používání má ale řadu specifik a pravidel. Pro koho je vhodná? A jaké jsou její nejlepší účinky?

Stárnutí pokožky a celého těla je prakticky nevyhnutelné. Jelikož ale žijeme v době, kterou hýbe kult mládí a tvář bez vrásek, řada z nás se snaží proti zubu času bojovat všemi dostupnými prostředky.

Ještě donedávna patřily mezi hlavní spojence proti stárnutí kůže vitamíny E a C, které ji dovedou chránit před vráskami a před předčasným poškozováním, které může souviset i s vlivy životního prostředí. Čím dál častěji se ale začal v kosmetice objevovat retinol (vitamín A), který je doslova převálcoval.

Proč je tak oblíbený? A opravdu aplikace retinolu na pokožku funguje?

Co je to retinol?

Retinol je derivát vitamínu A, který je běžnou součástí našeho jídelníčku. Tyto deriváty existují v mnoha koncentracích. To je na jednu stranu výhodné, protože můžete dostat do ruky kosmetický přípravek, který co do síly předčí všechny výrobky z drogerie. Na druhou stranu, retinol v silné koncentraci často mívají pouze kosmetičky/dermatologové a pro domácí použití ho lze mnohdy získat pouze na lékařský předpis.

Není to kvůli tomu, že by vám lékaři a kosmetičky nepřáli, abyste se v domácích podmínkách dopracovaly k perfektní a mladistvé pokožce, ale především z bezpečnostních důvodů.

retinol účinky na pleť

Účinky a benefity retinolu

Retinol je především kosmetická přísada, z toho důvodu se nejčastěji používá právě v oblasti péče o pleť.

Retinol na pleť

Pokud se retinol používá správně a je dostatečně silný, může vám toho skutečně dost nabídnout. Jedním z jeho největších benefitů je podpora mladistvého vzhledu pokožky, z toho důvodu po něm sahají především zralé a starší ženy, které mají zájem o zmírnění prvních příznaků stárnutí.

Dále vám může nabídnout:

Opravdu však budeme ještě jednou apelovat na to, že tyto pozitivní účinky retinolu se mohou projevit jen tehdy, když ho budete používat podle přesně stanovených instrukcí.

jak používat retinol

Jak správně používat retinol?

Retinol je trochu jiný, než další látky, které pravidelně používáte. Rozhodně tedy není moudré ho aplikovat od začátku na tvář dvakrát denně. V takovém případě by mohlo dojít k podráždění kůže, které může vyústit až v její olupování. U citlivějších jedinců navíc může být reakce kůže na retinol ještě silnější.

Objevit se může i:

  • Vysušení kůže
  • Bolest
  • Další podráždění

V případě, že se objeví bolest, nebo je stav pokožky opravdu strašlivý, s používáním retinolu přestaňte, protože by pro vás nemusel být vhodný.

U koho není reakce na retinol tak zlá, ten může od jeho aplikace zhruba dvakrát týdně přistoupit k častějšímu nanášení séra/krému s jeho obsahem. Také nezapomínejte na to, že s vysušením pokožky si může celkem snadno poradit párování retinolu s vhodným hydratačním přípravkem. První výsledky používání retinolu se pak mohou projevit zhruba za dva až tři měsíce.

I když je retinol v kosmetické formě opravdu účinný, nezapomínejte ho podpořit správnou vnitřní výživou, která má na stav pokožky taktéž nemalý vliv. Nejlépe uděláte, když ho začnete kombinovat s dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na kůži, vlasy a nehty, které obsahují vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, pivovarské kvasnice, kyselinu hyaluronovou, kolagen a spoustu dalších látek, které přispívají k mladistvosti a ke kráse.

Napsat komentář