Citlivá pleť: Jak o ni správně pečovat?

Zvýšená citlivost kůže může být pouze přechodná, například po spálení od slunce nebo po aplikaci enzymatického peelingu. Některé ženy ji ale mají danou geneticky, takže se s jejími specifickými požadavky učí žít téměř celý život. Jaká je nejlepší kosmetika pro citlivou pleť? A jak zajistit, aby se citlivá pleť co nejdříve zklidnila?

Každý typ kůže je jiný a trápí ho jiné potíže. Zatímco lidé s mastnou pokožkou mohou řešit lesk v obličeji a časté ucpávání pórů, které může vést k akné a zánětům, suchá pokožka se může olupovat a způsobovat viditelné mapy.

Vyhráno však nemají ani jedinci s citlivou pokožkou, které jen tak něco nesedne. Po použití kosmetických přípravků může svědit, být zarudlá a podobně. Z toho důvodu je důležité vědět, jak o ni správně pečovat a na podle jakého klíče vybírat kosmetické přípravky, které ji nebudou zbytečně vystavovat zatěžkávacím momentům.

Jak poznat citlivou pleť – příznaky

Někteří lidé nemusí o tom, že mají citlivou pokožku, vůbec vědět. Problém se může odhalit až poté, co použijí kosmetický přípravek, na který jejich kůže špatně zareaguje. Nemusí jít o nic konkrétního, negativní projev může vzniknout po použití nějakého mýdla, kosmetického přípravku nebo make-upu. Naštěstí pro nás, reakce citlivé pokožky bývá málokdy hodně závažná, takže se dá její stav opět dostat pod kontrolu.

jak poznat citlivou pleť příznaky

Mezi nejčastější projevy citlivé pokožky patří:

A mnoho dalších. V některých případech vyžaduje problém asistenci lékaře (například alergie, kontaktní dermatitida a ekzém). V jiných to zase potřeba není. (Hovoříme například o suché pokožce.)

Jak zjistit svůj typ pleti?

Nejjednodušší je test s papírkem, který si budete přikládat na různá místa tváře. (Čelo, nos, brada, obě tváře.) V případě, že ani na jednom místě není papírek mastný, máte suchou pokožku. Když je mastný všude, máte mastnou pokožku. Když je ale mastný jen někde (čelo, nos, brada), máte smíšenou pokožku.

V případě, že toužíte po přesnější diagnostice, neuškodí, když se objednáte do specializovaného kosmetického salonu, ve kterém vám poradí zkušená kosmetička.

V čem se liší péče o citlivou pleť?

Pokud máte hodně úporný ekzém nebo jiný kožní problém, lékař vám na něj může doporučit kortikosteroidy a speciální léky na alergii. V běžných podmínkách také pomáhá, když na obličej a tělo každý den aplikujete krém s ochranným faktorem proti slunci, který dovede omezit jejich vysušování a podráždění vlivem UV záření.

Krém na citlivou pleť

Dalším důležitým pomocníkem je správně vybraný krém na citlivou pleť, který ji pomůže promastit, zklidnit a ochránit před negativními vlivy z vnějšího prostředí. Tento krém by pak měl být doplněn další kosmetikou pro citlivou pleť.

Klíčové je, aby vybraný přípravek neobsahoval dráždivé látky, parfemaci a podobně, protože to vše může kůži zbytečně zatěžovat a dráždit. Velké NE je nutné říct i přípravkům s obsahem alkoholu, protože může způsobovat vysušování a nepříjemné pnutí. Pokud je to alespoň trochu možné, dávejte přednost přírodním ingrediencím, mezi které patří kozí mléko, mandlový olej a podobně.

V rámci péče se také snažte vyhnout agresivním peelingům a s jejich četností spíš šetřete. Z dekorativní kosmetiky by vám pak mohla vyhovovat ta, která je označena jako hypoalergenní.

krém na citlivou pleť

Na co dalšího nezapomínat?

V neposlední řadě můžete svou pokožku podpořit i vnitřní výživou, která má na její stav taktéž nemalý vliv. V ideálním případě by měla mít dostatek vitamínů a dalších látek, které podpoří její optimální stav.

Ve složení přírodních doplňků stravy na pokožku by neměly rozhodně chybět vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín C, přeslička rolní, měď, zinek, selen, astaxanthin, kolagen a další. Spolu s výše uvedenými tipy můžete přispět k tomu, že bude opět v dobré kondici a bude vám způsobovat minimum problémů a nežádoucích reakcí.

Napsat komentář