Pleťová voda: Typy, používání + příprava domácí

Odličovací mléko na obličej, micelární voda, gel nebo pleťová voda – to jsou termíny, které se točí okolo čištění pleti, ale mnoho žen netuší, jaké je jejich správné pořadí, včetně toho, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jelikož pleťová voda v mnoha koupelnách chybí, podíváme se na to, jak si vybrat správně a jak si ji vyrobit v domácích podmínkách.

Čistící přípravky na pleť zažívají v posledních několika letech svoji renesanci. Ne všechny ženy ale vědí, jak se každý typ správně používá a jaká jsou jeho specifika. Může se tedy snadno stát, že se domníváte, že nějaký produkt vůbec nepotřebujete. Případně ho máte, ale nevíte, jak ho máte používat správně.

Vzhledem k tomu, že nejde o druh kosmetického přípravku, který by byl na trhu jen jeden, podíváme se na typy pleťových vod, na to, zda existuje nějaká specifická pleťová voda na akné a na mnoho dalších informací, které byste měly o tomto tématu znát.

Pokud jste připravené, tak můžeme začít.

co je pleťová voda výběr účinky

Co je to pleťová voda?

Pleťová voda je kosmetická tekutina, která má důležité místo v oblasti péče o pokožku. Jejím hlavním úkolem je dokonalé vyčištění pleti a osvěžení pokožky po odlíčení. Jelikož by se obličej měl odličovat dvakrát denně, pleťová voda by vám rozhodně neměla chybět.

Její použití je velice jednoduché. Nakapete ji na čistý vatový tamponek a jemně si jím přetřete pleť. V ideálním případě by měla být kůže předtím odlíčená mlékem/gelem nebo jiným přípravkem, který si poradí i s make-upem.

Jak si vybrat pleťovou vodu?

Výběr pleťové vody není raketová věda, takže by ho měla zvládnout prakticky každá žena. Primárně byste se měly orientovat podle toho, jaký je typ vaší pokožky. Pokud má například sklon k akné, vybírejte si pleťovou vodu pro aknózní, mastnou a problematickou pokožku. Ve složení může být například levandule.

Jemnější citlivá a suchá pokožka vyžaduje pleťovou vodu bez alkoholu, ve které může být například extrakt z růže a bavlny. Existuje ale i celá řada dalších, včetně pleťových vod s kyselinou hyaluronovou, ze kterých může těžit stárnoucí pleť s vráskami.

Jak se používá pleťová voda?

Pleťovou vodu aplikujte po odlíčení, vždy ale postupujte podle toho, jaká je její funkce. Například projasňující pleťová voda může obsahovat jemně exfoliační látky, kvůli kterým může být pokožka náchylnější ke vzniku pih a podráždění, proto se v průběhu jejího používání doporučuje nosit ven krém s ochranným faktorem.

Čistící pleťová voda zase může být součástí hloubkově čistící rutiny, kterou může vyžadovat problematická a aknózní pleť. Když má pleťová voda rozprašovač, bývá osvěžující a můžete ji mít v kabelce i v létě. (Nejlepší je, když ji před odchodem dáte na chvíli do ledničky.) Taková voda v létě redukuje pocení a pokožce nabídne extra porci hydratace, a to ať už jste kdekoliv.

domácí pleťová voda výroba

Jak si vyrobit domácí pleťovou vodu?

Pokud chcete, můžete si pleťovou vodu vyrobit i doma. Vzhledem k tomu, že na ni s největší pravděpodobností nebudete dělat (drahé) bezpečnostní atesty, neměly byste ji prodávat. (Což je pro začátek důležité upozornění pro podnikavé dívky a ženy.) 

Tymiánová pleťová voda

Budete potřebovat: 100 ml kojenecké vody, 6 g sušeného tymiánu

Vezměte čistou sklenici s uzávěrem a dejte do ní tymián. Pak ho zalijte horkou vodou a nechte tekutinu vychladnout. Následně nádobu zavřete a postavte ji na teplé místo s přístupem slunečního svitu. Voda se bude dělat cca 2-6 týdnů, důležité ovšem je, abyste ji dvakrát denně protřepaly. Nakonec vodu přefiltrujte přes hodně jemné sítko nebo kousek látky a v čisté nádobě ji skladujte v lednici. Vodu spotřebujte do tří měsíců.

Tato pleťová voda bude vyhovovat hlavně ženám, které mají problémy s akné, rozšířenými póry a podrážděním. Pro suchou pokožku je zase vhodná pleťová voda s měsíčkem, která se vyrábí obdobným způsobem.

I když je ale kosmetika a odličovací rutina hodně důležitá, nezanedbávejte ani svoji vnitřní výživu, ve které by mělo být dostatečné množství vitamínů, bylinek a dalších látek přírodního původu (vitamíny skupiny B, vitamín E, přeslička rolní, kolagen, kyselina hyaluronová…). Jedním z řešení může být dlouhodobé užívání doplňků stravy na podporu krásného vzhledu pokožky a vlasů, ve kterých najdete vše, co vaše kůže potřebuje pro udržení svého normálního stavu.

Napsat komentář